Elektrikli kombi ile Isı pompası arasındaki farklar nelerdir?

Elektrikli kombi mi yok ısı pompası mı kullanmak daha mantıklı?

Elektrikli kombi mi yok ısı pompası mı kullanmak daha mantıklı? diye soran birisinin ilk önce bu iki cihaz arasındaki farkları iyi bilmesi, doğru seçim yapabilmesi için önemli ve gereklidir…

Elektrikli kombi ile Isı pompası arasındaki 7 fark

1- Çalışma Prensibi

Isı pompası ve elektrikli kombi arasındaki en önemli fark, cihazların çalışma prensipleridir.

Elektrikli kombilerin için de gücüne göre değişerek elektrikli rezistans bulunmaktadır. Bunların çalışması ile birlikte su ısıtılır ve bir devir daim pompası ile evin tesisatına basılır. Elektrikli rezistans ile çalıştığından dolayı COP (Coefficient of Performance ) yani verim katsayısı 1’dir. Bu ne demek oluyor derseniz 1 kw’lık bir elektrik çektiğin de 1 kw’lık ısıtma elde eder.

Isı pompaları ise çalışma prensipleri kompresöre bağlı olarak çalışır. İçlerin de soğutucu akışkan ( R410 A ) bulunur. Termodinamikte bulunan Carnot çevrimine bağlı olarak çalışmaktadır. Bundan dolayı COP değerleri daha yüksektir. Isı pompalarının genelin de COP değeri 4.5 civarındadır. Bu da demek oluyor ki 1 kw’lık bir elektrik çektiğin de sizler 4.5 kw’lık bir ısıtma elde edeceksiniz. Bundan dolayı ısı pompaları, elektrikli kombilere göre daha verimli makinelerdir.

2- Tüketim Değerleri

İlk seçenekte anlatmış olduğumuz verimlerden dolayı ısı pompaları her zaman elektrikli kombilerden daha az yakmaktadır. Ancak yakıtım değerleri her zaman değişkendir. Bunun sebebi evinizin yalıtımı, dış hava şartları ve kullanım şekillerine göre anlık değişkenlik göstermektedir.

3- Soğutma Özelliği

Isı pompaların da ekstra özellik olarak soğutma özelliği bulunmaktadır. Böylelikle evinizin ısıtma ve soğutma ihtiyacını tek bir cihazdan halletme imkanınız bulunmaktadır. Böylelikle klima kurulumların da bulunan ekstra bakır borulamaya ihtiyaç duymaz ve eviniz de çirkin görüntü oluşumunu engellemektedir.

4- Sıcak Su Temini

Elektrikli kombiler, doğal gazlı kombiler gibi direk olarak evinizin hem sıcak su ihtiyacını hem de ısıtmasını sağlamaktadır. Ancak ısı pompaların da direk olarak kullanılabilir sıcak su ihtiyacını karşılamaz. Arada boyler dediğimiz bir depo kullanmalıyız. Böylelikle hem evinizin ısıtmasını ve kullanılabilir sıcak su ihtiyacınızı karşılar.

5- Maliyet Hesabı

Isı pompalarının maliyetleri, elektrikli kombilere göre her zaman yüksektir. 100 m2 ev de alt yapı tesisatı ve petekler var ise ısı pompasın da yaklaşık olarak boyler ile birlikte tahmini/yaklaşık 25.000-30.000 TL arasında tutabilmektedir. Elektrikli kombi de ise evinizde trifaze ( 380 V ) var ise, yaklaşık 4000-6000 TL civarında tutmaktadır. Fakat ısı pompaları belli bir süre de kendini amorte ederken, elektrikli kombiler yaktıkları fazla tüketim ile maliyetlerini arttıracaktır. 3-4 yıl sonra ısı pompası maliyetine denk bir ücret ödenmiş olacaktır. Bundan dolayı uzun süreli oturumlar da ısı pompası daha mantıklı olduğu söylenebilir.  (Belirtilen tutarlar, markaya kapasiteye ve diğer pek çok parametreye göre değişkenlik gösterebilir, tahmini rakamlar, kesinliği ya da bağlayıcılığı yoktur)

6- Kullanım Yerleri

Elektrikli kombiler ve ısı pompaları, Türkiye’nin her yerin de verimli olarak çalışmaktadır. Ancak kullanılacak cihazlar kapasitelerine göre değişir. Bundan dolayı ilk maliyetler değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir