Parfüm’ün Hayatımızdaki Yeri

Parfüm’ün Hayatımızdaki Yeri

Her gün kullandığımız ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş parfümün tarihi oldukça ilginç. Çok eski tarihlere kadar izi sürülebilen parfüm tarih boyunca çok değişik amaçlarla kullanılmış. İnsanlar güzel kokunun psikolojiye etkisini çözdükleri gibi bunu değişik formlarda kullanmayı da denemişler. Bugün kullandığımız parfüm formu gelişe gelişe binlerce yılda ortaya çıkmış.

Güzel koku formlarının ilk halleri genelde ortam kokuları olarak tanımlayabileceğimiz türden. Yapılan arkeolojik kazılar gösteriyor ki ilk koku türleri tütsü formunda. Özellikle antik mısır bölgelerinde yapılan kazılarda sıkça tütsü türü yakıldığında güzel koku veren materyallere rastlanmış.

Bunun yanı sıra bazı antik mısır mezarları binlerce yıl sonra arkeologlar tarafından açıldığında bile baskın, güzel kokularla karşılaşmışlar. Tarihi Mısır’da kullanılan güzel kokuların geneli dini ritüeller amacıyla kullanılmış gibi gözüküyor. Günlük hayata ışık tutan kazılar yapıldığında koku elde etmek için kullanılan araçlara rastlanmamış.

Antik Yunan ve Parfüm İlişkisi

Antik Yunan ve Antik Mısır arasında tarih boyunca ilişkiler olmuş. Önemli Yunan düşünürlerin pek çok şeyi özellikle de matematik, geometri gibi alanlarda önemli bilgileri mısırlılardan öğrendiğini tarihsel olarak biliyoruz. Ünlü Yunan düşünürlerin notlarında Mısır’daki ilimlerle ve o ilimlerden öğrendikleri şeylerle ilgili pek çok atıf söz konusu.

Koku hakkında bu iki büyük medeniyet arasında ilişki olmuş mu tam bilemiyoruz ancak şu konuda eminiz ki bugünkü manada koku kullanım şeklimize en yakın form Antik Yunan’da. O dönem yağlar, bitki özleri gibi malzemeler kullanılarak dermokozmetik alanda günlük alana hitap eden ve kullanılan güzel kokulu esanslar üretilmiş.

Tarihi olarak bu, dermokozmetikbir devrim sayılabilir. Çünkü devamında aynı organik formüller geliştirilerek bildiğimiz manada parfüm sektörünün temelleri atılmıştır.

Parfümün Hayatımızdaki Yeri

Dini ritüel, gösteriş veya pis kokunun bastırılması gibi süreçler için kullanılan parfüm, zaman içerisinde günlük bir ihtiyaç ve yaşam tarzı öğesine dönüşmüştür. Bu dönüşüm sonucu dermokozmetik ürünlerin en popülerlerinden biri olması elbette kaçınılmaz sonuçtur. Doğrudan cildimize temas eden bu ürün grubunu seçerken çok dikkatli olmamız gerekir. Yazımızın sonuna gelmişken bunu belirtmemiz gerekir. Zira sağlığa zararlı bileşenlere sahip parfümleri cildimize sıkmamız cilt hastalıklarından tutun solunum rahatsızlıklarına kadar pekçok rahatsızlığa kapı açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir